Vēsture

Kluba vēsture
Dibināts 2000. gada 26. oktobrī Ugālē, apvienojoties domu biedru grupai. Līdz ar reģistrāciju Latvijas Republikas Uzņēmumu Reģistrā uzsākām darbību kā sporta sabiedriskā organizācija. Dibināšanas sapulcē piedalījās 9 cilvēki, bet ar laiku mūsu oficiālo biedru un domubiedru skaits ir audzis.

Organizācijas sākums meklējams jau 1998. gadā, kad Ugāles vidusskolā pateicoties dažu cilvēku rīcībai tika nodibināta skolēnu mācību firma ar nosaukumu SIA SMF KARTERS. Firmas darbības laiks bija mazāks par gadu. Galvenā nodarbe bija izklaides pasākumu rīkošana. Šajā periodā arī izveidojās mūsu logo, kas sākotnēji tika uzzīmēta uz sienas pasākumu norises vietā. Fotogrāfijā esošais uzraksts uz sienas ir apskatāms vēl šodien.

Pirmais logo, zīmējuma autors Edijs Silevičs 2000. gada beigās tika realizēta ilgi briedusī doma par oficiālas organizācijas veidošanu triāla popularizēšanai.
Jau pirmā pastāvēšanas gada laikā tika sarīkotas lielas starptautiskas triāla sacensības, kuras vēroja ap 3000 skatītāju. Kluba biedri ir arī piedalījušies 2001.gada pasaules čempionātā un ar ļoti labiem panākumiem. “Cadet” grupā izcīnīta 5. Un 6. Vieta. 2002.gadā pasaules čempionāta posmā “Expert” grupā Kristapam Skudram 4.vieta. Latvijas čempionātā 2001. un 2002.gadā visās meistarības grupās pirmajās vietās mūsu kluba pārstāvji.

Ap 1997. gadu šādu terminu triāla valodā ieviesa Dainis Punculis un Sergejs Kotovs. Kluba darbības sākumā šis vārds tika uzskatīts par atbilstošu un labskanīgu – tādējādi pieņēmām to lietošanā un uz šo brīdi jau lielai daļai ar ekstrēmo riteņbraukšanu saistītiem cilvēkiem jau tas ir atpazīstams.
Vārdam nav nekāda saistība ne ar ASV bijušo prezidentu, ne ar karceri un ar karteli ne tik. Vārds laikam radies mazliet vienkāršojot vārdu “karteris”, bet tas neapzīmē to pašu. “Karteris” ir motora apakšējā daļa, bet Karters ir … Karters ir zobrata aizsargs.
Vēsture
Triāla vēsture Ugālē, neapšaubāmi, saistās ar mototriālu. Pirmās oficiālās sacensības Ugālē bija 1984. gada 9. septembrī , kad notika Ugāles balvas izcīņa. Šīs sacensības regulāri norisinājās līdz 1989. gadam, kad triāla sekcija, kas darbojās pie kolhoza “Uzvara”, tika likvidēta. Laikā līdz 1991. gadam Ugāles mototriālisti izcīnīja daudz uzvaru gan PSRS, gan Latvijas mērogā (kopumā 12 reizes ugālnieki dažādās klasēs kļuva par PSRS vai Latvijas PSR čempioniem).
Velotriāls Ugālē aizsākās pagājušā gadsimta 80-to gadu beigās. 1989. gada ziemā norisinājās “Velo triāla maratons” 13 posmos, kuri notika Ugālē, Tērvetē, Jelgavā. Šajās sacensībās, bez tagad pazīstamiem velotriālistiem, startēja arī vairāki braucēji ar panākumiem citās jomās – Ģirts Jonkuss, Gatis Jonkuss, Aldis Kalniņš, Kaspars Vilcāns.

1990. gadā Ugāles vidusskolas sporta manēžā un Puzē notika velotriāla sacensību seriāls “UGĀLNIEKS” astoņos posmos.

1991. gada pavasarī Ugāles komanda (braucēji Aldis Blumfelds, Sandis Zaļkalns, Kristaps Skudra un treneris Uldis Skudra) devās uz PSRS čempionātu velotriālā Krievijas pilsētā Vladimirā. PSRS čempionātā tika izcīnīta iespēja vasarā startēt pasaules čempionāta posmā Čehijā. Šajās meistarsacīkstēs Kristaps Skudra savā vecuma grupā izcīnīja 9 vietu.

Sākot ar 1992. gadu triāla kustība Ugālē un arī visā Latvijā uz kādu laiku pamirst, un nekāda nopietna rosība nenotiek. Triāls palika novārtā vairāku iemeslu dēļ. Viens no tiem ir tāds, ka netika organizētas sacensības, un cilvēku prātus nodarbināja pavisam ne “triāliskas” domas šajā pārmaiņu laikā. Kristaps Skudra braukšanu pārtrauca velosipēda zādzības dēļ.

1993. gada rudenī bagātai Ventspils firmai lūdzām palīdzību, lai tiktu pie jauna triāla velosipēda. Palīdzība netika atteikta, bet triāla velosipēda vietā tika piegādāts krietni dārgāks Full Suspension „Cannondale” kalnu divritenis, ko nācās pārdot. Deviņdesmitajiem gadiem daļai Latvijas riteņbraucēju visai pārsteidzošs (lai neteiktu vairāk) šķita fakts, ka Veloserviss veikalā Rīgas Centrāltirgū tiek tirgots pats svaigākais un kalnu nobraucienam piemērots pasaulē slavenas firmas aparāts.

1995. gadā veikalā, kurā tika mēģināts pārdot Full Suspension velosipēdu, ieradās divi jaunekļi (Sergejs Kotovs un Dainis Punculs) un izjautāja pārdevēju par triāla divriteņiem. Pārdevējs zināja stāstīt jauniešiem, ka Ugālē ir cilvēki, kas jau vairākus gadus nodarbojas ar triālu. Tiek sameklēts šo cilvēku (Skudru) telefons un

1996. gada rudenī Rīgā mītošie triālisti ierodas ciemos Ugālē. Sākot ar šo brīdi triāls Ugālē ir atdzimis un pamazām atgūst savu popularitāti.

1997. gadā Kristaps Skudra pēc vairāku gadu pārtraukuma dodas uz pasaules čempionātu (zīmīgi, ka uz to pašu pilsētu, kur pirms 6 gadiem jau bija startēts – Brezova).

No 1998. gada Ugālē vasarās regulāri norisinās velotriāla sacensības un, sākot ar 2002. gadu, klubs arī rīko Latvijas čempionāta posmu arī mototriālā.

2001. sākas Karters velotriāla skolas nodarbības Ugālē. Vasaras laikā ārā, ziemā – bērnudārza telpās.

2003. gada aprīlī Kristaps Skudra brauc (lec) ar savu velosipēdu pa Preses nama kāpnēm līdz jumtam. Pasākums veidots kā www.karters.lv atklāšanas pasākums. Mājas lapai pirmā versija.

Tradicionālais gada sākuma pasākums (nav sacensības) tiek nosaukts par kluba vakaru. Sākot ar 2004. gada rudeni ar Ventspils rajona padomes atbalstu risinās Ventspils atklātais čempionāts velotriālā jauniešiem. Tāpat šajā gadā rīkots Latvijas čempionāta posms velo un moto triālā.
Pavasarī saveidoti kluba braucēju krekli, 2.versija.

2005. gads klubam ir bijis ļoti zīmīgs, jo papildus Ugālē jau no 2001. gada veidotajām treniņu grupām arī blakus esošajos Usmas un Puzes pagastos vietējiem bērniem un jauniešiem tiek piedāvātas iespējas apmeklēt treniņus savos pagastos. Šajā gadā sadarbībā ar Sporta Attīstības Centru tiek izveidots milzīgākais velotriāla pasākums Latvijas vēsturē – „Nokia Riga Grand Prix” velotriālā, kas risinājās skatītājiem ideāli pieejamā vietā Rīgā, 11. novembra krastmalā, kur piedalījās mūsu draugi – pasaulē slaveni velotriālisti no dažādām pasaules malām.

2006. gadā rīkotas tradicionālās sezonas atklāšanas un noslēguma sacensības – IndusTRIĀLI. Tāpat rīkots LaMSF Latvijas čempionāta posms.
Daudz braukts uz paraugdemonstrējumiem – Līvānos, rokeru pasākumā Ventspilī, Arēna Rīga atklāšanas pasākumā un citur.
Sadarbībā ar aģentūru „Untitled” sarīkoti ļoti plaši apmeklēti pasākumi. Tie ir Speed Triāls uzvaras parkā ekstrēmo sporta veidu nakts ietvaros Rīgas svētkos un Cēsu lielās jubilejas ietvaros „Nokia extreme speed trial”.
Septembrī kluba komanda plašā sastāvā devās uz Eiropas kausa posmu, kur Ekspertos 26 collu velo viss podests kluba braucējiem. Un arī jaunie kluba braucēji nostartē labi un Mārtiņš Elsts iegūst otro vietu savā grupā.

2007. gads klubam traki nozīmīgs. Sezonas sākumā braucējiem jauni krekli, versija 3. Pavasarī arī tiek palaista mājas lapas otrā versija, tiek izveidots atsevišķs forums velotriāla Interneta diskusijām. 23 martā pirmā „Karters velotriāla skolas” nodarbība Rīgā, klubā „Melnā piektdiena”.
Sarīkotas tradicionālās sezonas atklāšanas un noslēguma sacensības Ugālē, Ventspils rajona čempionāts jauniešiem, uzrīkots Monty speedtriāls Ugālē, Latvijas čempionāta posms. Sadarbībā ar labajiem sadarbības partneriem „Untitled” risinājušās Freestyle triāla sacensības „Nokia extreme” Andrejsalā un ļoti lielisks Freestyle triāla pasākums Siguldas 800 gadu jubilejas ietvaros ar daudz skatītājiem. Pēc viena gada pasākuma liels Freestyle triāla pasākums Rīgas svētku ietvaros – Olympia Riga grand prix, kas balsojumā starp velotriāla braucējiem atzīts par gada labāko pasākumu. Kluba braucēji apmeklēja Eiropas čempionātu Slovākijā un arī vienu pasaules čempionāta posmu Čehijā, kur kluba braucējs Arvis Dermaks pirmo reizi Latvijas velotriāla vēsturē kāpj uz pasaules čempionāta podesta – savā vecuma grupā izcīnīta 2. vieta.
Un visbeidzot klubam nozīmīgākais 2007. gada pasākums. Kopā ar LaMSF Ugālē sarīkotais lielākā mēroga velotriāla pasākums Latvijas vēsturē – EBU Eiropas kauss, ko apmeklēja vācieši, čehi angļi un citi labi braucēji, kuri ļoti atzinīgi izteicās par pasākuma organizēšanu.
Gada nogalē Pāvels Griškovs realizē Jaunatnes iniciatīvu projektu vairākās Rīgas un dažās citu reģionu skolās triāla un aktīva dzīvesveida popularizēšanai – „Būt aktīvam un veselīgam ir stilīgi”.

2008. gada sākumā pirmo reizi kluba vakars risinājās kā iepriekšējā gada (2007.) balvu pasniegšana un tika teikts paldies visiem klubam nozīmīgajiem sadarbības partneriem. Sarīkotas tradicionālās sezonas atklāšanas un noslēguma sacensības Ugālē, Ventspils rajona čempionāts jauniešiem, Latvijas čempionāta posms Ugālē. Uz LČ posmu iekopta un attīrīta jauna, ļoti laba vieta treniņiem un sacensībām ar lieliem laukakmeņiem.
Sākot ar pavasari Rīgā „Karters velotriāla skolas” nodarbības vasaras sezonā notiek Biķernieku kompleksās sporta bāzes teritorijā.
Pavasarī kluba braucēju komanda devās uz E.B.U. Eiropas čempionātu Beļģijā, kur atkal priecēja Arvis Dermaks – savā grupā trešā vieta. Notika arī dalība B.I.U. pasaules čempionāta posmā Francijā.
Kopā ar „Sporta Attīstības Centru” sarīkotas starptautiskās sacensības „Olympia Riga grand prix” ar dažādiem ārzemju profesionālajiem braucējiem.
Pirmo reizi rudenī sarīkotas „Karters dienas” – daudz dažādi pasākumi labai laika pavadīšanai un braukšanas meistarības uzlabošanai. Kristaps Skudra uzsāk mācības Latvijas Treneru Tālākizglītības Centrā, lai iegūtu zināšanas kā pareizāk mācīt velotriāla un citas svarīgas iemaņas „Karters velotriāla skolas” nodarbību apmeklētājiem.
Un, protams, 2008. gadā ar Ugāles pagasta padomes atbalstu Ugālē no ziemas treniņu telpām bērnu dārzā, kur nodarbības notika no 2001. gada, nodarbības pārceltas uz angāru pie Ugāles vidusskolas.

2009. gads.
Gada sākumā Ēriks Skorodjonoks piedalās LNT Latvijas Zelta talantu 2. sezonas raidījumā un iekļūst pusfinālā. Klubam un triālam kopumā liela publicitāte. Ēriks dodas uz daudziem demonstrējumiem.
Latvijas čempionāta Elitē sāk braukt Arvis Dermaks un Valters Smiltāns.
Gada vienīgajā starptautiskajā startā kluba braucēji uguņo – dubultuzvara grupā Benjamin, kur pirmais ir Valters Smiltāns un otrais Arvis Dermaks. Minime grupā uzvara Ansim Dermakam un 6. vieta Mārtiņam Elstam. Kristaps Skudra Senioros devītajā vietā.
Kā parasti gadā tiek rīkots Pavasara IndusTRIĀLS, LČ Ugāles posms, Ventspils novada atklātais čempionāts velotriālā jauniešiem un sezonas noslēguma sacensības – Rudens IndusTRIĀLS. Siguldā sarīkots dual street race “Vārdi bira straumēm” pasākuma ietvaros. Augustā notiek otrās Karters dienas. Latvijā viesojas 2009. gada pasaules čempionāta 2. vietas ieguvējs Elitē – spānis Javi Alonso.
Turpinās nodarbības Karters velotriāla skolā kā Ugālē, tā Rīgā, kur ziemā nodarbības sāk notikt plašās telpās Andrejsalā, kuras tiek oficiāli atklātas ar vērienīgu pasākumu Novembrī – Masterfest 009.
Kristaps Skudra kļūst par Latvijas čempionu.
Arvis Dermaks panāk vienošanos ar triāla velosipēdu ražotāju “Neon” (izplatītājs www.trialsmaster.net) par atbalstu sporta gaitām.

2010. gads
ĻOTI LABS GADS, jo Arvis Dermaks kļūst par pasaules čempionu grupā Benjamin B.I.U. 19. pasaules čempionātā. Ansis Dermaks kļūst par Latvijas čempionu pirmo reizi.
Oktobrī risinās Karters dienas. Kluba braucēji piedalījušies sacensībās Baltijā, Itālijā, Spānijā. Arī treniņos paveikts milzīgs darbs.
Arvis Dermaks nominēts 2010. gada Latvijas sporta gada balvai tehniskajos sporta veidos.
Valters Smiltāns saņem Kuldīgas sporta laureāta balvu.
Arvis Dermaks turpina sadarbību ar Neon.

2011
Pārmaiņu gads.
Jauna mājas lapas versija.
Aukstuma dēļ nenotiek ikgadējais Karters triāla vakars ar ietverto triāla skolas sertifikātu pasniegšanu.
Pēc pārtraukuma pilnu sacensību sezonu nobrauc Ēriks Karlsons. Daudz mazāk brauc Pāvels Griškovs.
Komanda dodas uz Krimu gatavoties sezonai un aizvada interesantu treniņnometni, iegūst jaunus draugus. Latvijas un Baltijas čempionātā pārliecinoši labākais ir Ansis Dermaks, lieliska sezona Valteram Smiltānam.
Starptautiskajos startos kluba braucēji piedalās E.B.U. Eiropas čempionātā Zviedrijā un B.I.U. pasaules čempionāta posmā Čehijā. Veiksmīgākais Arvis Dermaks – posmā 1. vieta. Valters Smiltāns posmā 3. vietā.
Aizvadītas vairākas ļoti interesantas uzstāšanās ar paraugdemonstrējumiem dažādās Latvijas vietās.
Skrundā kopā ar lielu bērnu nometni notiek arī Karters velotriāla skolas nometne. Oktobrī Kuldīgā risinās Karters dienas. Klubs organizē Baltijas čempionāta sacensības Mangaļsalā, kluba sacensības Ugālē, Usmā un Rīgā Andrejsalā. Pārtrūkst sadarbība ar “Ēčkalnu” trases īpašnikiem Ugālē un tiek lemts par jaunas trases ierīkošanu Ugālē.
Paldies sezonas partneriem un sponsoriem – Ventspils novads, Niedrāji MR, www.trialsmaster.net, Andrejsala.lv
Pirmo gadu notiek Latvijas velotriālistu reitinga sastādīšana.
Tāpat visa gada garumā ļoti daudz domāts par velotriāla pievienošanās Latvijas Riteņbraukšanas federācijai plusiem un mīnusiem.

2012
Brāļi Dermaki uzvar LNT tv talantu šovā “Zelta talanti” – milzīgs devums velotriāla popularizēšanai valstī un uzrāviens Karters velo šova pieprasījumam. Pirmo reizi notiek Latvijas čempionāta posms Kuldīgā. Un tāpat pirmo reizi notika velotriāla sacensības Ghetto Games festivāla ietvaros Ventspilī. EBU Eiropas čempionātā Vācijā Arvim Dermakam kārtējā starptautiskā godalga – 1. vieta Minime grupā. Ansis Dermaks B.I.U. Pasaules čempionātā kopvērtējumā 2.vietā. Klubs rīko LaMSF sezonas apbalvošanas pasākumu Ugālē. un ikgadējie pasākumi – LČ posms, novada čempionāts, Karters vakars, brauciens ap Usmas ezeru utt. Un, protams, neskaitāmas treniņu stundas Ugālē, Usmā, Rīgā.

2013
Uz laiku mēģināts veikt Karters velotriāla skolas nodarbības Piltenē. Interese ir, bet pretdarbības dēļ “neaiziet” … Apgūstot ES finasējumu ar Lauku atbalsta dienesta LEADER projetu tiek veikta triāla trases un teritorijas labiekārtošanas darbi Ugālē pie bijušās drenu rūpnīcas. 31.08.2013. notiek trases oficiālā atklāšana ar sacensībām. Šoviem sagadāts “kūleņritenis“. Ziemas sezonas treniņi Rīgā notiek Monsterparkā. Tiek kapitāli atjaunota treniņu telpa Usmā. Brāļi dermaki un Kristaps Elsts regulāri startē Zviedrijas čempionātā.
Arvis Dermaks – otro reizi kļūst par B.I.U. PASAULES ČEMPIONU Minime grupā.
Vasaras treniņi Rīgā notiek Grīziņkalna skeitparka teritorijā, ziemā jauna mājvieta – Preses nams, kas tiek dalīts ar Riga Bike polo.
Ansis Dermaks – kā pirmais Latvijas pārstāvis izmēģina spēkus kādā no UCI Psaules kausa posmiem triālā – Beļģijā un aizcīnās līdz 1/2 finālam.
Ikgadējie pasākumi – LČ posms, novada čempionāts, Karters vakars, brauciens ap Usmas ezeru utt. Un, protams, neskaitāmas treniņu stundas Ugālē, Usmā, Rīgā.

2014
Notiek Karters ziemas kauss velotriālā četros posmos. Divi Ugālē un pa vienam Rīgā un Usmā. Februārī jubilejas pasākums “Triālam Ugālē 30”. 26.aprīlī lielās talkas ietvaros kā viens no apkopjamajiem puntiem publiski izsludināts – Karters trase. Tur arī cilvēki talkoja. Dermaki un Kristaps Elsts dodas uz pirmssezonas treniņnometni Horvātijā. Dermakiem tiek jauni ar Niedrāju MR sagādāti kaujas “zirgi” – Ozonys Curve V5.
Latvijas čempionāts Ugālē tiek nosaukts kā Ghetto trial festival. Vizuāli labi noformēts pasākums un jauna pieredze. Ansis Dermaks kā TOP braucējs tiek uzaicināts un dodas uz starptautiskām velotriāla sacensībām Ķīnā un Spānijā. Augustā pirmo reizi Latvijas triāla vēsturē UCI triāla jauniešu spēlēs piedalās Latvijas braucēji. Polijā startē Markuss Karņickis, Kristaps Elsts un ralfs Blumfelds. Karters braucēji arī ar lielu komandu piedalās B.I.U. Pasaules čempionāta noslēdzošajā posmā Čehijā, kur Markuss Karņickis iegūst 4.vietu, bet Arvis Dermaks triumfē Junior grupā, kļūstot par savas grupas Pasaules čempionu trešo reizi.
Septembrī Karters trasē sarīkota velo diena. Sezonas noslēgumā arī Starts E.B.U. Eiropas čempionātā Čehijā – Arvis Dermaks 1.Junioros, Ansis Dermaks 2.Elitē, Markuss Karņickis 1.Poussin grupā un Kristaps Elsts 6.vietā benjaminos. Latvija 3.vieta valstu vērtējumā.
Ugālē notiek Karters dienas
Ikgadējie pasākumi – LČ posms, novada čempionāts, brauciens ap Usmas ezeru utt. Un, protams, neskaitāmas treniņu stundas Ugālē, Usmā, Rīgā.

2015
ar šo gadu velotriāls kā sporta veids Latvijā pāriet Latvijas riteņbraukšanas paspārnē (LRF). LaMSF dokumentos tiek veiktas izmaiņas un turpmāk velotriālisti iegādāsies LRF licences. Usmā brāļi Dermaki ir ierīkojuši āra trasi un rīko sacensības. Tāpat Usmā jaunajiem braucējiem vasarā notiek Karters dienas. Eduards Gulbis jūnijā startē Čehijā. No Karters trases nozog āra tualeti. Beļģijā UCI Youth games 10.vietu Poussin grupā iegūst Markuss Karņickis.
Uz Zviedriju dalībai nacionālajā čempionātā septembrī dodas brāļi Dermaki.
Rudenī tradicionāli notiek Ventspils novada atklātais čempionāts velotriālā jauniešiem – šis ir jubilejas gads un sacensības notiek 10.reizi.
Uz Beļgijas UCI Pasaules kausa posmu dodas gan Arvis, gad Ansis. 1/2 finālā šoreiz neiebrauc.
Markuss Karņickis iegūst 1. vietu un Ričards Vrakins 2.vietu Ventspils novada konkursā “Ko tu proti?”.

Komentāri ir slēgti.